Vladimir Tyurdenev: Rossiya va O‘zbekiston o‘zaro ishonchli va manfaatli hamkorlikni izchil rivojlantirmoqda
2017-07-31
O‘zbekiston va Rossiya strategik sheriklardir. Oliy darajadagi muntazamlik kasb etgan uchrashuvlar davlatlararo munosabatlar yuksakligidan dalolat beradi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil aprel oyida Rossiya Federatsiyasiga davlat tashrifi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tardi.
O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 26-yilligi arafasida O‘zA muxbiri Rossiya Federatsiyasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Vladimir Tyurdenev bilan suhbatlashdi.
– Janob elchi, O‘zbekistonda mustaqillik yillarida turli sohalarda amalga oshirilgan islohotlarni qanday baholaysiz?
– O‘zbekiston Respublikasida amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlar samarasi bugun mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotida namoyon bo‘lmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017-yil fevral oyida tasdiqlangan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida mamlakatni yanada rivojlantirishning istiqbollari belgilandi. Ma’lumki, ushbu hujjatni amalga oshirish maqsadida ijtimoiy hayotning turli sohalarini yanada isloh qilish, iqtisodiyotni rag‘batlantirish va biznes muhitni takomillashtirishga doir kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Joriy yil O‘zbekistonda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilindi. Mamlakat Prezidentining, vazirlik va idoralarning virtual qabulxonalari tashkil etildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlarga tashrif buyurib, aholi bilan muloqot qilmoqda, joylardagi dolzarb masalalardan xabardor bo‘lmoqda.
Tashqi siyosat haqida so‘z yuritilar ekan, O‘zbekiston rahbariyati tomonidan qo‘shni mamlakatlar bilan munosabatlarni yanada rivojlantirish borasida samarali ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidlash o‘rinlidir. Bu, shubhasiz, Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlikni mustahkamlash va farovonlikni yuksaltirishga xizmat qiladi.
– Joriy yilda O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 25-yil to‘ldi. Mamlakatlarimiz hamkorligi natijalari haqida so‘zlab bersangiz. Sizningcha, hamkorlik qaysi sohalarda jadal rivojlanmoqda?
– Rossiya va O‘zbekiston 25-yildan buyon o‘zaro ishonchli va manfaatli hamkorlikni izchil rivojlantirib kelmoqda. Siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va ilmiy-texnik sohalardagi aloqalar do‘stlik va bir-birini qo‘llab-quvvatlash an’analari asosida yo‘lga qo‘yilgan.
O‘tgan davrda Rossiya – O‘zbekiston munosabatlariga huquqiy zamin bo‘lgan davlatlararo munosabatlar, do‘stlik va hamkorlik asoslari (1992-yil), strategik sheriklik (2004-yil), ittifoqchilik munosabatlari (2005-yil) to‘g‘risidagi shartnomalar, xavfsizlik, savdo, madaniyat, migratsiya, jinoyatchilikka qarshi kurashish va boshqa sohalarda ikki yuzdan ziyod ikki tomonlama hujjat imzolangan. Xalqaro maydonlarda, jumladan, BMT, ShHT, MDH doirasida amaliy hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
Oliy darajadagi muloqotlar, vazirlik va idoralar o‘rtasidagi aloqalar muntazamlik kasb etgan. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 4-5-aprel kunlari Rossiya Federatsiyasiga davlat tashrifi o‘zaro munosabatlarda ulkan voqea bo‘ldi. Tashrif chog‘ida umumiy qiymati 16 milliard dollar bo‘lgan hukumatlararo va idoralararo hujjatlar, jumladan, mintaqalararo hamkorlikni kengaytirish, O‘zbekiston fuqarolarini Rossiya Federatsiyasi hududida vaqtinchalik mehnat qilishga uyushgan holda jalb etish, migratsiya sohasida mutasaddi organlar vakolatxonalarini ta’sis etish, sog‘liqni saqlash, tibbiy ta’lim va fan, turizm sohalarida hamkorlik bo‘yicha kelishuvlar imzolandi.
Hamkorlikning muhim elementlaridan biri bo‘lgan savdo-iqtisodiy aloqalar ham jadal sur’atlar bilan rivojlanmoqda. Joriy yilning dastlabki besh oyida Rossiya statistikasi ma’lumotlariga ko‘ra, tovar ayirboshlash hajmining o‘sishi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 20 foizni tashkil qildi. Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Rossiya – O‘zbekiston hukumatlararo komissiyasi muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatmoqda va uning 18-majlisi shu yil 15-fevral kuni Toshkentda bo‘lib o‘tdi. O‘zbekistonda Rossiya investitsiyalari ishtirokida tashkil etilgan 900 dan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda. Rossiyada O‘zbekiston rezidentlari ishtirokida 500 korxona ishlab turibdi, yangi qo‘shma korxonalar tashkil qilinmoqda. O‘zbekiston iqtisodiyotiga jalb qilingan Rossiya investitsiyalari 6 milliard dollardan oshdi.
Ikki mamlakatning madaniy-gumanitar aloqalarini rivojlantirishga katta e’tibor qaratilmoqda. 2016-yil O‘zbekistonda Rossiya kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi, ayni paytda Rossiyada O‘zbekiston kunlarini tashkil qilishga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Rossiyaning taniqli san’atkorlari va badiiy jamoalarining konsertlari, Rossiya madaniyati va tarixining buyuk namoyandalariga bag‘ishlangan kechalar muntazam o‘tkazilmoqda. A.Pushkin nomidagi tasviriy san’at davlat muzeyida o‘tkazilgan I.Savitskiy nomidagi davlat san’at muzeyi fondining «Nukus durdonasi» ko‘rgazmasi Rossiya madaniy hayotida yorqin voqea bo‘ldi. Ta’lim sohasida ham hamkorlik faol rivojlanmoqda. Rossiyada o‘zbekistonlik 20 mingdan ziyod talaba ta’lim olmoqda. O‘zbekistonlik yoshlarning Rossiya oliy o‘quv yurtlarining Toshkentdagi filiallarida o‘qishga qiziqishi katta.
– Sizningcha, so‘nggi yillarda mamlakatlarimiz hamkorligida qanday yangi yo‘nalishlar paydo bo‘ldi?
– O‘zbekiston Prezidentining Rossiya Federatsiyasiga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar samarasida ko‘plab yo‘nalishlardagi hamkorlik yanada faollashdi.
O‘zaro savdo va investitsiyaviy hamkorligini diversifikatsiyalash, yoqilg‘i-energetika sohasida ko‘plab yirik qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun qulay sharoitlar yaratilmoqda. Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazib berishni ko‘paytirish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Avtomobilsozlik, dastgohsozlik, fuqaro aviatsiyasi va farmatsevtika sohalaridagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari ishlab chiqilmoqda.
Sog‘liqni saqlash sohasidagi aloqalar ham mustahkamlanmoqda. Rossiya va O‘zbekistonning yirik tibbiyot markazlari o‘rtasida, jumladan, A.Bakulev nomidagi yurak-qon tomir jarrohligi milliy ilmiy-amaliy markazi, N.Burdenko nomidagi neyrojarrohlik milliy ilmiy-amaliy markazi, N.Sklifosofskiy nomidagi tez yordam ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikka oid o‘nga yaqin hujjat imzolandi.
Hududlararo hamkorlikka ko‘maklashish to‘g‘risida hukumatlararo bitimga muvofiq Rossiya subyektlari va O‘zbekistonning ma’muriy-hududiy birliklari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar yo‘lga qo‘yildi. Joriy yilda Toshkent viloyati delegatsiyasi Leningrad viloyati va Sankt-Peterburg shahri, Andijon viloyati vakillari Novosibirsk viloyati va Krasnoyarsk o‘lkasi, Namangan viloyati delegatsiyasi Sverdlovsk va Chelyabinsk viloyatlari, Samarqand viloyati vakillari Tatariston Respublikasi va Boshqirdiston Respublikasida bo‘ldi. Novosibirsk viloyati gubernatori V.Gorodetskiy rahbarligidagi delegatsiya O‘zbekistonga keldi. Bu borada yana qator tadbirlar rejalashtirilgan.
– Toshkentda shu yil sentabr oyida II xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi o‘tkaziladi. O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati salohiyatini, ushbu sohada mamlakatlarimiz hamkorligini kengaytirish imkoniyatlarini qanday baholaysiz?
– O‘zbekistonda yetishtirilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini Rossiyaga yetkazib berish borasidagi hamkorlikni rivojlantirish mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlaridan hisoblanadi.
Joriy yil yanvar-aprel oylarida O‘zbekistondan Rossiyaga meva-sabzavot mahsulotlari yetkazib berish 2016-yilning shu davriga nisbatan 9 foizga o‘sdi. Umumiy qiymati 612 million dollarlik mahsulot yetkazib berish bo‘yicha yigirmadan ortiq shartnoma tuzilgan.
Rossiya Federatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida tovar ayirboshlash va transport vositalari harakatida bojxona operatsiyalarini amalga oshirish tartibi, fitosanitariya nazorati («yashil yo‘lak») tartib-taomillarini soddalashtirishga qaratilgan bitimlar imzolangan.
Ayni paytda II xalqaro meva-sabzavot yarmarkasida qatnashish uchun Rossiyaning yirik riteylerlaridan iborat biznes missiyani tashkil qilish ishlari amalga oshirilmoqda.
Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston xalqini yaqinlashib kelayotgan Mustaqillik kuni bilan samimiy tabriklayman. Xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik yanada mustahkamlanishini tilayman.

Владимир Тюрденев: Узбекистан занял достойное место на международной арене
День независимости Узбекистана – важная и неотъемлемая часть жизни работающих в республике российских специалистов, предпринимателей и дипломатов. Об этом в интервью ИА «Жахон» отметил Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в нашей стране Владимир Тюрденев.
- День независимости является самым дорогим праздником для любого государства. Хотя 26 лет - исторически небольшой срок, за это время Узбекистан успешно решил важные задачи по формированию современных государственных и общественных институтов, позволивших обеспечить поступательное движение по пути развития и прогресса, и сумел занять достойное место на международной арене.
Отмечу, что положительная динамика развития Узбекистана является заслугой руководства республики и, безусловно, всего узбекского народа, известного своим трудолюбием, высокой духовностью, целеустремленностью, умением преодолевать трудности.
Праздники братского Узбекистана – важная и неотъемлемая часть жизни наших соотечественников, работающих здесь российских специалистов, предпринимателей и дипломатов – одним словом всех, кто вносит свой посильный вклад в развитие многопланового сотрудничества, укрепление традиционных уз дружбы и взаимопонимания, веками связывающих наши страны и народы.
Известно, что узбекскую модель государственности отличает сильная социальная составляющаяИ объявление 2017 года в стране Годом диалога с народом и интересов человека является тому подтверждением. Принимаемые в республике меры по обеспечению прав граждан и защиты их интересов заслуживают большого уважения. Появление виртуальных приемных в узбекских министерствах и ведомствах, регулярные поездки Президента Шавката Мирзиёева в регионы – все эти шаги узбекского лидера, являясь закономерным и логическим продолжением социально ориентированной государственной политики, безусловно, находят положительный отклик в обществе.
Утвержденная руководителем страны в феврале 2017 года Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017-2021 годах, предусматривающая комплексное реформирование различных сфер общественной жизни, призвана в полной мере раскрыть потенциал национальной экономики, вывести на качественно новый уровень торгово-экономическое и инвестиционное взаимодействие с ведущими партнерами за рубежом.
В нынешнем году мы отмечаем 25-летие установления дипломатических отношений между Россией и Узбекистаном, который является для нас одним из ключевых партнеров в Центральной Азии. За это время удалось существенно продвинуться вперед на пути расширения связей в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах, вывести двустороннее взаимодействие на уровень стратегического партнерства и союзничества. При этом прочной основой для развития таких отношений между нашими странами являются многовековые узы дружбы населяющих их народов.
Большую роль в развитии всей системы российско-узбекских отношений играют личные контакты и регулярный диалог между президентами Владимиром Путиным и Шавкатом Мирзиёевым.
Прошедший 4-5 апреля государственный визит лидера Узбекистана в РФ, ставший поистине историческим событием в наших отношениях, придал им новый важный импульс. Главы государств предметно обсудили текущее состояние двустороннего взаимодействия и наметили пути расширения связей в таких областях, как энергетика, промышленность, сельское хозяйство, инвестиционные и инфраструктурные проекты. Подписан беспрецедентный по своим объемам пакет межправительственных и межведомственных документов, касающихся разных аспектов нашего сотрудничества, от экономики и миграции до медицины и туризма с общим объемом финансирования около 16 миллиардов долларов США.
Сегодня мы совместно с узбекской стороной ведем активную планомерную работу по реализации достигнутых в ходе государственного визита масштабных договоренностей.
Также особое внимание в ходе этой поездки было уделено наращиванию торгово-экономических отношений, реализации имеющихся возможностей увеличения товарооборота, который за первые пять месяцев текущего года вырос на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Россия по-прежнему остается ведущим торговым партнером Узбекистана, и на нее приходится более 17% внешнеторгового баланса республики. Здесь работают свыше 900 российских предприятий, а на территории нашей страны действуют свыше 500 таких субъектов с участием узбекского капитала. Российские инвестиции в экономику вашей страны уже превысили 6 миллиардов долларов США. Высокий уровень взаимодействия достигнут в энергетической сфере, где на принципах взаимовыгодного сотрудничества успешно работают такие гиганты, как ПАО «Лукойл» и ПАО «Газпром».
Несмотря на хорошие результаты, еще имеется значительный потенциал для дальнейшей интенсификации торгово-экономических связей. Именно на это нацелены договоренности по расширению промышленной кооперации и совместному производству продукции с высокой добавленной стоимостью, реализации новых совместных проектов в таких областях, как автомобилестроение, станкостроение, гражданская авиация и фармацевтика. Подписанное в рамках визита Шавката Мирзиёева в Москву Межправительственное соглашение о содействии межрегиональному сотрудничеству создает хорошие возможности для налаживания взаимодействия между субъектами России и административно-территориальными единицами Узбекистана. Будет продолжена работа по увеличению экспорта узбекских сельхозтоваров и продовольствия, востребованных на российском рынке.
На подъеме и двустороннее культурно-гуманитарное сотрудничество. В ноябре прошлого года в Узбекистане с успехом прошли Дни культуры России. По-настоящему уникальными событиями в этом году стали: выставка «Сокровища Нукуса» из Государственного музея искусств имени И.Савицкого в Государственном музее изобразительных искусств имени А.Пушкина в Москве, а также концерты Мариинского театра, Национального филармонического оркестра России и российской оперной певицы А.Нетребко в Ташкенте.
Интенсивно развивается и сотрудничество в сфере образования и здравоохранения. В Ташкенте успешно работают филиалы российских вузов, а в РФ обучаются около 22 тысяч студентов из Узбекистана. Подписан ряд документов о взаимодействии между крупными медицинскими центрами.
На этой позитивной ноте Владимир Тюрденев направил узбекскому народу свои добрые пожелания:
- От всего сердца поздравляю с праздником, являющим собой яркий символ национального единения всех граждан страны - Днем независимости Республики Узбекистан!
Желаю всем крепкого здоровья, добра, благополучия и осуществления всех начинаний, служащих процветанию и миру. Пусть в каждой семье царят спокойствие, достаток и изобилие!