Muxitdinov Erkin Madorbekovich – O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi
2017-06-05
2017 yil 5 iyundagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-3032-son qaroriga muvofiq Muxitdinov Erkin Madorbekovich – O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi, shu munosabat bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devoni Ijtimoiy-iqtisodiy siyosatni muvofiqlashtirish xizmati Aholi bandligi va turmush darajasi masalalari Shu’ba mudiri lavozimidan ozod etildi.

Mukhitdinov Erkin Madorbekovich was appointed as the first deputy minister of the Employment and labour relations of the Republic of Uzbekistan
2017-06-05
In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan on June 5, 2017 Mukhitdinov Erkin Madorbekovich was appointed as the first deputy minister of the Employment and labour relations of the Republic of Uzbekistan, freeing him from the post of head of the sector for employment and living standards of the Service for Coordination of Socio- Economic policy of the Apparatus of the President of the Republic of Uzbekistan.