Davlat grantlari ajratish uchun tanlov e’lon qilinadi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi jamoat fondi davlat grantlari ajratish uchun tanlov e’lon qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi jamoat fondi “2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi”da hamda “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili”Davlat dasturida belgilangan vazifalarni amalga oshirishda NNTlarning faol ishtirokini ta’minlash” mavzusida davlat grantlari ajratish uchun tanlov e’lon qiladi.
Tanlovga nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining quyidagi maqsadlarni nazarda tutgan ijtimoiy ahamiyatga molik loyiha buyurtmanomalari qabul qilinadi:
1. Joylarda qonunlar, farmonlar va boshqa qonun hujjatlari ijrosi, ijro hokimiyati organlari zimmasiga yuklatilgan funksiya va vazifalarning bajarilishi ustidan jamoatchilik nazoratini olib borishning samarali mexanizmlarini va amaliyotini rivojlantirishga ko‘maklashish;
2. Mahalliy ijro hokimiyati organlariga jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tizimini takomillashtirishga, ularning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlashga ko‘maklashish;
3. Mahalliy ijro hokimiyati organlari bilan hamkorlikda aholi bilan ochiq muloqotni yo‘lga qo‘yishning hamda ularning murojaatlariga munosabat bildirishning yangi samarali tashkiliy-amaliy usullarini joriy etish;
4. Fuqarolarning, ayniqsa, qishloq joylarida va, birinchi navbatda, yoshlarning, ayolllarning, keksa yoshdagi shaxslarning dolzarb muammolarini hal qilishga, turli byurokratik to‘siqlarni bartaraf etishga qaratilgan qo‘shma rejalarni, dasturlarni va boshqa tadbirlarni mahalliy davlat hokimiyati organlarining turli bo‘g‘inlari bilan ishlab chiqish, tasdiqlash va amalga oshirish;
5. Qishloq joylarida istiqomat qilayotgan yoshlar, ayollar va yosh oilalarning bandligini ta’minlashda vertikal tizimga ega bo‘lgan fuqarolik jamiyati institutlari, tijorat banklari, biznes subyektlari bilan hamkorlikni kuchaytirish, ularni tadbirkorlikning turli sohalariga, shu jumladan, sanoat tovarlari va boshqa mahsulotlarni ishlab chiqarishga jalb qilish maqsadida ayollar tadbirkorligi va oilaviy biznesni rivojlantirishni kengaytirish;
6. Huquqni muhofaza qiluvchi, nazorat va fiskal organlar bilan hamkorlikda aholining moliyaviy-iqtisodiy savodxonligini oshirishga va fuqarolarni qonunni hurmat qilish ruhida tarbiyalash tizimini shakllantirishga qaratilgan amaliy choralarni ishlab chiqish va amalga oshirish;
7. Jamiyatda huquqiy madaniyatni va aholining huquqiy ongini yuksaltirishda, fuqarolarda qonunga hurmat, huquqbuzarliklarga murosasizlik tuyg‘usini kuchaytirishda mahalliy davlat vakillik va ijroiya organlari huzuridagi komissiyalarga ko‘maklashish, “Adolat – qonun ustuvorligida”, “Aholi murojaatlari – doimiy e’tiborda” shiorlari ostida muntazam ravishda turli tadbirlarni o‘tkazish;
8. Aholiga sifatli ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish ko‘lamini kengaytirishga, bo‘sh vaqtini samarali o‘tkazishni tashkil etishga qulay shart-sharoit yaratish, barcha darajadagi hokimliklar, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari bilan hamkorlikda mahallalar obodligini ta’minlashga ko‘maklashish;
9. Aholining turli ijtimoiy qatlamlari, jismoniy va yuridik shaxslar huquq va erkinliklarining ishonchli himoyasini ta’minlashga qaratilgan qo‘shma dasturlarni advokatlar palatasining, hakamlik sudlari, soliq maslahatchilari, buxgalter va auditorlar uyushmalarining, xotin-qizlar qo‘mitasining, huquqni muhofaza qiluvchi organlar faxriylar kengashlarining hududiy bo‘limlari bilan ishlab chiqish va amalga oshirish;
10. Birinchi navbatda, iqtisodiy va ijtimoiy taraqqiyot jihatidan nisbatan orqada bo‘lgan qishloq tumanlarida, alohida aholi punktlarida hududlarni kompleks va intensiv rivojlantirish qo‘shma dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish, ularga yangi ish o‘rinlarini, ijtimoiy va maishiy infratuzilmani yaratishga, aholining hayot darajasi va sifatini yaxshilashga ko‘maklashish;
11. Onalik va bolalikni muhofaza qilishga, oila institutini mustahkamlashga, sog‘lom va barkamol avlodni tarbiyalashga ko‘maklashuvchi kompleks amaliy tadbirlarni amalga oshirish;
12. “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili” Davlat dasturini amalga oshirish bilan bog‘liq aniq natijalarni hamda iqtisodiyotni isloh qilish va liberallashtirish borasidagi jarayonlarni keng yoritishga qaratilgan materiallarni tayyorlash va chop etish.
1. Tashkilot rahbari tomonidan imzolangan va muhr bilan tasdiqlangan kuzatuv xati;
2. www.fundngo.uz veb-saytida joylashtirilgan shaklda to‘ldirilgan davlat granti loyihasi uchun ariza;
3. Oxirgi o‘zgartish va qo‘shimchalar bilan davlat ro‘yxatidan o‘tgan NNTlar va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining Nizomi nusxasi;
4. Tashkilotning davlat ro‘yxatidan o‘tganligi to‘g‘risidagi guvohnomasi nusxasi;
6. Manfaatdor davlat va jamoat tashkilotlarining iltimosnomalari, tavsiya xatlari ilova qilinishi mumkin.
Bitta loyiha uchun ajratiladigan grant miqdori – 25 million so‘mgacha.
Hujjatlar 2017-yil 27-fevraldan 3-aprelgacha qabul qilinadi.
Hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi NNTlarni va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi nomiga “O‘zbekiston pochtasi” orqali yuboriladigan muhrlangan konvertlarda (A4 formatda) quyidagi manzil bo‘yicha qabul qilinadi: 100035, Toshkent shahri, Bunyodkor ko‘chasi, 1-uy.
Hujjatlarni taqdim etish shartlari va namunalari bilan Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondining www.fundngo.uz rasmiy veb-saytida tanishish mumkin.

Общественный фонд при Олий Мажлисе Республики Узбекистан объявляет
Конкурс на выделение государственных грантов по теме: «Обеспечение активного участия ННО в реализации задач «Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах», а также Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека».
На конкурс принимаются проектные заявки негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и других институтов гражданского общества, предусматривающие следующие социально значимые цели:
1. Оказание содействия в развитии эффективных механизмов и практики осуществления общественного контроля за выполнением на местах принятых законов, указов и иных актов законодательства, эффективности работы органов исполнительной власти по выполнению возложенных на них функций и задач;
2. Оказание содействия органам исполнительной власти на местах в совершенствовании системы работы с обращениями физических и юридических лиц, обеспечении их прав, свобод и законных интересов;
3. Внедрение в партнерстве с органами исполнительной власти на местах новых эффективных организационно-практических методов налаживания открытого диалога с населением и реагирования на его обращения;
4. Разработка, утверждение и реализация различными органами государственной власти на местах совместных планов, программ и других мер, направленных на устранение бюрократических преград, а также решение злободневных проблем граждан, особенно в сельской местности, и, в первую очередь, – молодежи, женщин, лиц преклонного возраста;
5. Укрепление социального партнерства с системообразующими институтами гражданского общества, коммерческими банками, бизнес-субъектами в обеспечении занятости молодежи, женщин и молодых семей, проживающих в сельской местности, привлечении их к различным видам предпринимательства, в том числе – развитие женского и семейного бизнеса, с целью производства потребительских товаров и других изделий;
6. Разработка и реализация практических мер по повышению финансово-экономической грамотности населения и формированию системы воспитания граждан в духе уважения закона в партнерстве с правоохранительными, надзорными и фискальными органами;
7. Оказание содействия различным комиссиям представительной и исполнительной власти на местах в повышении правовой культуры в обществе и правосознания населения, нетерпимости к правонарушениям, проведении серии мероприятий под девизом «Справедливость – в верховенстве закона», «Аҳоли мурожаатлари - доимий эътиборда»;
8. Создание благоприятных условий и расширение спектра оказания качественных социальных услуг населению, организация эффективного досуга, содействие в обеспечении благоустройства махалли в партнерстве с хокимиятами всех уровней, органами самоуправления граждан;
9. Утверждение и реализация совместных планов и программ с региональными отделениями палаты адвокатов, ассоциаций третейских судов, налоговых консультантов, бухгалтеров и аудиторов, комитетами женщин, Кенгашами (Советами) ветеранов правоохранительных органов, направленных на защиту прав и свобод различных социальных слоев населения, физических и юридических лиц;
10. Разработка и реализация совместных программ по оказанию комплексной и интенсивной поддержки в развитии территорий, в первую очередь, – в экономическом и социальном развитии относительно отстающих сельских районов, отдельных населенных пунктов, а также оказание им содействия в создании новых рабочих мест, развитии социальной и бытовой инфраструктуры, повышении уровня и жизни населения;
11. Реализация комплексных практических мер по дальнейшему содействию охране материнства и детства, укреплению института семьи, воспитанию здорового и гармонично развитого поколения;
12. Подготовка и публикация материалов, освещающих реальные достижения в реализации Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека» и процесса осуществления работы по реформированию и либерализации экономики.
Для выделения государственного гранта необходимо предоставить следующие документы:
1. Сопроводительное письмо, подписанное руководителем организации и заверенное печатью;
2. Проектная заявка на государственный грант по форме, размещенной на веб-сайте www.fundngo.uz;
3 Копия Устава (Положения) ННО и других институтов гражданского общества, прошедших государственную регистрацию, с последними изменениями и дополнениями;
6. Могут прилагаться рекомендательные письма, ходатайства заинтересованных государственных и общественных организаций.
Сумма выделяемого гранта по одному проекту – до 25 миллионов сумов. Прием документов осуществляется с 27 февраля по 3 апреля 2017 года.
Документы принимаются в запечатанных конвертах через «Узбекистон почтаси» (формат А4), направляемых в Общественный фонд по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан по адресу: 100035, г.Ташкент, ул. Бунёдкор, дом 1.