Zakirov Botir Irkinovich – O‘zbekiston Respublikasi Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi raisi lavozimiga tasdiqlandi
2016-yil 14-dekabrdagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-4877-son farmoniga muvofiq Zakirov Botir Irkinovich O‘zbekiston Respublikasi Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi raisi lavozimiga tasdiqlandi, shu munosabat bilan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari - Davlat arxitektura va qurilish qo‘mitasi raisi – Kommunal soha, transport, kapital qurilish va qurilish industriyasi masalalari kompleksi rahbari lavozimidan ozod etildi.

Zakirov Batir Irkinovich approved for the post of Chairman of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Architecture and Construction
In accordance with Presidential Decree from December 14, 2016 Zakirov Batir Irkinovich was approved for the position of Chairman of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Architecture and Construction, freeing him from the post of Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan - Chairman of the State Committee for Architecture and Construction - Head of Complex on the municipal sphere, transport, capital construction and building industry.