2022-yilning 27–28- oktabr kunlari Toshkent shahrida Turkiy davlatlar tashkiloti transport vazirlari majlisi bo‘lib o‘tadi.
Tadbirda tashkilotga a’zo davlatlar o‘zaro hamkorlikda xalqaro yuk tashuvlari jarayonlarini yanada rivojlantirish, mintaqa tranzit salohiyatini oshirish, shuningdek, muqobil transport yo‘nalishlarini rivojlantirish bilan bog‘liq masalalarni muhokama etishadi.
Tadbir doirasida Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlar temir yo‘l ma’muriyatlarining birinchi uchrashuvi hamda TDT a’zo davlatlar portlari rahbarlari beshinchi uchrashuvi o‘tkaziladi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlar o‘rtasida xalqaro aralash yuk tashish to‘g‘risida Bitim va Transport sohasida o‘zaro bog‘liqlik dasturi kabi hujjatlarning kelishilishi kutilmoqda.

Заседание министров транспорта Организации тюркских государств
27-28 октября 2022 года в Ташкенте состоится заседание министров транспорта Организации тюркских государств.
На мероприятии государства-члены организации обсудят вопросы, связанные с дальнейшим развитием процессов международных грузовых перевозок, повышением транзитного потенциала региона, а также развитием альтернативных транспортных маршрутов.
В рамках мероприятия состоится первая встреча железнодорожных администраций государств-членов Организации тюркских государств и пятая встреча глав портов государств-членов ОТГ.
По итогам заседания ожидается согласование таких документов, как соглашение о международных смешанных перевозках и программа взаимозависимости в транспортной сфере между государствами-членами Организации тюркских государств.