9-12 avgust kunlari O‘zbekistonda Davlat mehnat inspektorlarining birinchi mintaqaviy forumi bo‘lib o‘tadi
2022-08-09
Bugun O‘zbekistonda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot dasturi ko‘magida tashkil etilgan Davlat mehnat inspektorlarining birinchi mintaqaviy forumi ish boshlaydi.
MDH Ijroiya qo‘mitasi matbuot xizmati tomonidan maʼlum qilinishicha, forumning asosiy vazifalaridan biri Markaziy Osiyo mintaqasi va Rossiyada mehnat sohasida davlat nazorati siyosatini ishlab chiqish va hayotga tadbiq etish, mehnat inspektorlarining trening va tajriba almashish vositasida bilim darajasini, samaradorligi va natijadorligini oshirish bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashdan iboratdir.
9-12-avgust kunlari ishtirokchi mamlakatlarning davlat mehnat inspeksiyalari vakillari Xalqaro mehnat tashkilotining asosiy tamoyillari, migratsiya qonunchiligi, travmatizm konsepsiyasi, ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisalarni tekshirish, qishloq xo‘jaligi sohasidagi mehnat qonunchiligi bilan bog‘liq masalalarni muhokama qiladilar. Shuningdek, davlat mehnat inspektorining shaxsiy va kasbiy ravnaqiga, hissiy holatni boshqarish ko‘nikmalariga va boshqa mavzularni qamrab olgan treninglar o‘tkaziladi.
Tadbir natijalari bo‘yicha Markaziy Osiyo mintaqasida xavfsiz mehnat sharoitlarini taʼminlash va mehnat huquqlarini himoya qilishning zamonaviy mexanizmlarini joriy etish, shu jumladan, mamlakatimiz Mehnat inspeksiyasining huquqiy va tashkiliy salohiyatini rivojlantirish va mustahkamlash bo‘yicha yagona yondoshuvlar ishlab chiqiladi.
Shu bilan birga, forum fuqarolarning mehnat huquqlari va ish beruvchilar manfaatlarini himoya qilish sohasidagi eng dolzarb muammolarni hal qilish jarayonida faol ishtirok etayotgan yosh mehnat inspektorlari jamoasini shakllantirish, shuningdek, ishchilarning  xavfsizligini, ularning sog‘lig‘i va farovonligini taʼminlashga ko‘maklashadi.

9-12 августа в Узбекистане пройдет первый Региональный форум государственных инспекторов труда стран Центральной Азии и России
2022-08-09
Сегодня в Узбекистане начинает работу первый Региональный форум государственных инспекторов труда, организованный Министерством занятости и трудовых отношений при поддержке Программы развития ООН.
По данным пресс-службы Исполкома СНГ, одной из главных задач форума является укрепление взаимодействия в регионе Центральной Азии и России по разработке и реализации политики в области государственного надзора в сфере труда, повышения уровня знаний, эффективности и результативности деятельности инспекторов труда посредством проведения тренингов и обмена опытом.
9–12 августа представители государственных инспекций труда стран-участниц обсудят вопросы, касающиеся основополагающих принципов Международной организации труда, миграционного законодательства, концепции нулевого травматизма, расследования несчастных случаев на производстве, трудового законодательства в сфере сельского хозяйства. Также будут проведены тренинги, направленные на личностный и профессиональный рост государственного инспектора по труду, навыки управления эмоциональным состоянием и многое другое.
По итогам мероприятия будут выработаны единые подходы по внедрению современных механизмов обеспечения безопасных условий труда и защите трудовых прав в регионе Центральной Азии, в том числе развитию и укреплению правового и организационного потенциала Инспекции труда нашей страны.
Как ожидается, наряду с этим форум будет способствовать формированию сообщества молодых инспекторов труда, активно вовлеченных в процесс решения наиболее актуальных проблем в сфере защиты трудовых прав граждан и интересов работодателей, а также обеспечения безопасности, сохранения жизни, здоровья и благополучия работников.