“Hindiston – Markaziy Osiyo” sammiti
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-yanvar kuni videoanjuman shaklida o‘tadigan “Hindiston – Markaziy Osiyo” birinchi sammitida ishtirok etadi.
Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi tashabbusi bilan tashkil etilayotgan oliy darajadagi uchrashuv kun tartibiga muvofiq, ko‘p tomonlama munosabatlarni yanada kengaytirish, mintaqaviy bog‘liqlikni kuchaytirish hamda mintaqada barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash masalalari ko‘rib chiqiladi.
Savdo, sanoat kooperatsiyasi, “yashil” iqtisodiyot, innovatsiyalar va raqamli texnologiyalar, transport va logistika, madaniy-gumanitar almashinuv sohalarida amaliy hamkorlikni ilgari surishga alohida e’tibor qaratiladi.
Sammit yakunida do‘stlik munosabatlarini va ustuvor yo‘nalishlarda uzoq muddatli sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan Dehli deklaratsiyasini qabul qilish ko‘zda tutilgan.

Саммит «Индия – Центральная Азия»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 января примет участие в работе первого саммита «Индия – Центральная Азия» в режиме видеоконференции.
В соответствии с повесткой дня встречи на высшем уровне, организуемой по инициативе Премьер-министра Республики Индия Нарендры Моди, будут рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многосторонних отношений, усиления межрегиональной взаимосвязанности, а также обеспечения стабильности и устойчивого развития в регионе.
Особое внимание будет уделено продвижению практического сотрудничества в области торговли, промышленной кооперации, «зеленой экономики», инноваций и цифровых технологий, транспорта и логистики, культурно-гуманитарного обмена.
По итогам саммита предусматривается принятие Делийской декларации, нацеленной на укрепление отношений дружбы и долгосрочного партнерства по приоритетным направлениям.