Joriy yilning 31-avgustidan 4-sentabrgacha O‘zbekiston Respublikasining go‘zal poytaxti Toshkent shahrida, Toshkent Xalqaro kongress-markazida Islom taraqqiyot banki (ITB) Guruhi Boshqaruvchilar Kengashining 2021-yilgi Yillik anjumanini o‘tkazadi. Unda a'zo mamlakatlarga oid rivojlanish masalalari va institusional muammolar muhokama qilinadi.
Yillik anjumanda ITBga a'zo mamlakatlarning 57 nafar hukumat vakillari, moliya, iqtisodiyot, rejalashtirish va xalqaro hamkorlik vazirlari, markaziy banklar rahbarlari va boshqa rasmiylar, shuningdek, turli ko‘p tomonlama rivojlanish banklari (MDB) va xalqaro rivojlanish tashkilotlari, biznes sektori, fuqarolik jamiyati, ilmiy doiralar, OAV va boshqa manfaatdor tomonlar vakillari qatnashadi. Jami 2000 dan ortiq ishtirokchi qatnashishi kutilmoqda.
Bu yilgi Yillik anjuman jahon iqtisodiyotning pasayishiga sabab bo‘lgan COVID-19 pandemiyasi fonida bo‘lib o‘tmoqda. Shuni hisobga olgan holda, tadbir doirasida a'zo mamlakatlarda va jahon miqyosida vaksinalarning ommabopligini ta'minlash, pandemiya tufayli yuzaga kelgan iqtisodiy muammolarni hal etish hamda iqtisodiyotlarning kompleks tiklanishini rag‘batlantirish mexanizmlari muhokama qilinadi.
Barcha sanitariya-epidemiologiya chora-tadbirlariga rioya qilingan holda o‘tkaziladigan uchrashuvlar muammolarni muhokama qilish va ITBga a'zo mamlakatlarning rivojlanish imkoniyatlarini o‘rganish uchun nihoyatda qo‘lay platforma hisoblanadi. Bir qator masalalar Yillik anjuman doirasida o‘tkaziladigan alohida mavzudagi seminar va tadbirlarda ko‘rib chiqiladi. COVID-19 sharoitlarida barqarorlikni oshirish, global iqtisodiy tiklanishning yo‘li sifatida barqaror qo‘shilgan qiymat zanjirlarini tiklash, yoshlarni har tomonlama rivojlantirish, ish o‘rinlarini yaratish va boshqa bir qator qiziqarli mavzular ko‘tariladi. Shuningdek, IBR huzuridagi Transformatsiya jamg‘armasi tomonidan turli sohalarda “ertangi kun innovasiyalari” taqdimoti tashkil etiladi.
Yillik anjuman, shuningdek, ITB Guruhiga a'zo bo‘lgan mamlakatlarni birlashtiruvchi boshqa tegishli tashkilotlarning umumiy majlislarini o‘tkazish uchun platforma hisoblanadi.
Qo‘shimcha ma'lumot olish va tadbirlar dasturi bilan tanishish uchun yillik anjumanga bag‘ishlangan maxsus saytimizga kirishingiz mumkin.
Facebook, LinkedIn va Twitter, shuningdek, O‘zbekiston ijtimoiy tarmoqlarida #IsDBG2021 kuzating.
Islom taraqqiyot banki (ITB) Guruhi haqida
Asosiy reyting agentliklari tomonidan AAA darajasida baholangan Islom taraqqiyot banki ko‘p tomonlama rivojlanish banki bo‘lib, 45 yil davomida a'zo mamlakatlarda hayot darajasini va sifatini yaxshilashga qaratilgan keng qo‘lamli institusional yordam berib keladi. Bank to‘rt qit'a bo‘ylab 57-a'zo mamlakatlarni birlashtiradi, dunyo aholisining beshdan bir qismini hayotiga ijobiy ta'sir ko‘rsatadi. Uning missiyasi odamlar o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarishlari uchun infratuzilmani yaratib, ularga o‘z iqtisodiy va ijtimoiy taraqqiyotini yuqori darajaga olib chiqish imkonini berishdir. Saudiya Arabistoni Podshohligining Jidda shahrida joylashgan ITB 11 a'zo mamlakatlaridagi mintaqaviy markazlarga va ilg‘or tajriba markazlariga ega.
Yillar davomida faoliyat ko‘rsatib, Bank bitta tashkilotdan Islom taraqqiyot banki (IsDB), tadqiqotlar o‘tkazish va ta'limga mas'ul bo‘lgan Islom taraqqiyot banki instituti (IsDBI), Islom investisiyalar va eksport kreditlarini sug‘urta qilish korporatsiyasi (ICIEC), Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha Islom korporatsiyasi (ICD) va Xalqaro Islom savdo-moliya korporatsiyalari (ITFC) kabi beshta yirik tuzilmadan tashkil topgan Guruhga aylandi.
Qo‘shimcha ma'lumot olish uchun ITB Marketing va kommunikasiyalar departamenti direktori ofisiga murojaat qilishingiz mumkin.

Ежегодное заседание Группы ИБР
С 31 августа по 4 сентября текущего года в прекрасном городе Ташкенте, столице Республики Узбекистан, в Ташкентском Международном конгресс-центре Группа Исламского банка развития (ИБР) будет проводить Ежегодное заседание Совета Управляющих – мероприятие, посвященное обсуждению вопросов развития и задач институционального характера, касающихся стран-членов.
В Ежегодном заседании примут участие 57 Управляющих от стран-членов ИБР – члены правительств и министры, ответственные за сферы финансов, экономики, планирования и международного сотрудничества, руководители центральных банков и другие официальные лица стран-членов, а также высокопоставленные представители многосторонних банков развития (МБР), международных организаций развития, делового сектора, гражданского общества, научных кругов, средств массовой информации и других заинтересованных сторон. Всего ожидается присутствие более 2 000 участников.
В этом году Ежегодное заседание проходит на фоне пандемии COVID-19, ставшей причиной спада мировой экономики. С учетом этого в рамках мероприятия в основном будут обсуждаться мероприятия по обеспечению доступности вакцин от коронавируса, пути решения текущих экономических проблем, вызванных пандемией и механизмы содействия комплексному восстановлению экономики как в странах-членах, так и на глобальном уровне.
Встречи, которые будут проходить с соблюдением всех санитарно-эпидемиологических мер, представляют собой идеальную платформу для обсуждения проблем и изучения возможностей для развития стран-членов Группы ИБР. Ряд вопросов будет рассматриваться в ходе тематических семинаров и мероприятий, проводимых в рамках Ежегодного заседания. Будут раскрыты такие темы, как повышение устойчивости в условиях COVID-19, восстановление устойчивых глобальных цепочек добавленной стоимости как путь к возрождению мировой экономики, всестороннее развитие молодежи, создание рабочих мест и ряд других интересных тем. Также Фондом транформации при ИБР будет организована презентация «инноваций завтрашнего дня» в различных сферах.
Ежегодные заседания также являются платформой для проведений Генеральных Ассамблей других профильных организаций, объединяющих страны, которые являются членами Группы ИБР.
Для получения более подробной информации и ознакомления с программой мероприятий, пожалуйста, посетите наш специальный веб-сайт, посвященный Ежегодному заседанию.
Следите за #IsDBG2021 в FacebookLinkedIn и Twitter, а также на других медиаресурсах принимающей страны.
О группе Исламского банка развития (ИБР)
Исламский банк развития, получивший рейтинг ААА от крупнейших рейтинговых агентств, является многосторонним банком развития, который уже более 45 лет работает над повышением уровня и качества жизни в странах-членах, оказывая масштабное содействие институциональному развитию. Банк объединяет 57 стран, расположенных на четырех различных континентах, влияя на жизни 1/5 части мирового населения. Миссия Банка заключается в том, чтобы дать людям возможность самостоятельно управлять своим экономическим и социальным прогрессом, создавая инфраструктуру, позволяющую им в полной мере реализовать свой потенциал. ИБР, штаб-квартира которого находится в г.Джидде (Королевство Саудовская Аравия), имеет региональные хабы и центры обмена передовым опытом в 11 странах-членах.
За годы своего существования Банк превратился из финансовой организации в крупную финансовую группу, состоящую из пяти подразделений: Исламского банка развития (IsDB), Института Исламского банка развития (IsDBI), отвечающего за научные исследования и подготовку кадров, Исламской корпорации страхования инвестиций и экспортного кредитования (ICIEC), Исламской корпорации по развитию частного сектора (ICD) и Международной исламской торгово-финансовой корпорации (ITFC).
Для получения дополнительной информации вы можете связаться с офисом Директора Департамента по маркетингу и коммуникациям ИБР.