«Yoshlarni global faoliyatga jalb qilish» mavzusidagi yoshlar huquqlari bo'yicha jahon konferensiyasi
2021-08-12
Yoshlar huquqlari bo‘yicha Butunjahon konferensiyasini o‘tkazish tashabbusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan BMT Inson huquqlari kengashining 46-sessiyasida ilgari surilgan. Ushbu g‘oya O‘zbekistonning yoshlar huquqlarini himoya qilishga bo‘lgan sodiqligini tasdiqlaydi.
O‘zbekiston tomonidan BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani qabul qilish haqida ilgari surilgan tashabbus nafaqat mamlakatimiz fuqarolari, balki jahonning ikki milliarddan ortiq yoshlari huquqlarini himoya qilish uchun ham katta ahamiyatga molikdir. Ushbu tashabbus xalqaro hamjamiyat tomonidan tobora ko‘proq qo‘llab-quvvatlanmoqda. Yoshlar huquqlari bo‘yicha Do‘stlar guruhi tashkil etildi. Uning asosiy vazifasi yoshlar siyosati sohasidagi tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash va yoshlar huquqlari bo‘yicha xalqaro huquqiy hujjatni ishlab chiqishga qaratilgan harakatlarni rag‘batlantirishdan iborat.

Всемирная конференция по правам молодежи на тему «Вовлечение молодежи в глобальные действия»
Инициатива проведения Всемирной конференции по правам молодежи выдвинута Президентом Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёевым на 46-й сессии Совета по правам человека ООН. Данная идея подтверждает дальнейшую приверженность Узбекистана защите прав молодежи.
Выдвинутая Узбекистаном на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН инициатива о принятии Конвенции о правах молодежи имеет большое значение не только для граждан нашей страны, но и для защиты прав более двух миллиардов молодых людей на всей планете. Эта инициатива находит все большую поддержку среди международной общественности. Создана Группа друзей по правам молодежи, основной задачей которой является поддержка инициатив в сфере молодежной политики и поощрение усилий по разработке международного правового документа по правам молодежи