«Yoshlarni global faoliyatga jalb qilish» mavzusidagi yoshlar huquqlari bo'yicha jahon konferensiyasi
2021-08-12
Yoshlar huquqlari bo‘yicha Butunjahon konferensiyasini o‘tkazish tashabbusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan BMT Inson huquqlari kengashining 46-sessiyasida ilgari surilgan. Ushbu g‘oya O‘zbekistonning yoshlar huquqlarini himoya qilishga bo‘lgan sodiqligini tasdiqlaydi.
O‘zbekiston tomonidan BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani qabul qilish haqida ilgari surilgan tashabbus nafaqat mamlakatimiz fuqarolari, balki jahonning ikki milliarddan ortiq yoshlari huquqlarini himoya qilish uchun ham katta ahamiyatga molikdir. Ushbu tashabbus xalqaro hamjamiyat tomonidan tobora ko‘proq qo‘llab-quvvatlanmoqda. Yoshlar huquqlari bo‘yicha Do‘stlar guruhi tashkil etildi. Uning asosiy vazifasi yoshlar siyosati sohasidagi tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash va yoshlar huquqlari bo‘yicha xalqaro huquqiy hujjatni ishlab chiqishga qaratilgan harakatlarni rag‘batlantirishdan iborat.

World Conference on Youth Rights on the theme «Involving youth in global action»
The initiative to hold the world conference on youth rights was put forward by the president of the republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev at the 46th session of the Un Human Rights Council.
This idea confirms Uzbekistan's continued commitment to protecting the rights of youth. The initiative put forward by Uzbekistan at the 72nd Session Of The UN General Assembly to adopt the Convention On The Rights Of Youth is of great importance not only for the citizens of our country, but also for the protection of the rights of more than two billion young people around the planet. This initiative is finding increasing support among the international community. The group of friends on youth rights has been established, the main task of which is to support initiatives in the field of youth policy and to encourage efforts to develop an international legal instrument on youth rights