O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan 5-6-avgust kunlari Turkmanistondagi “Avaza” milliy sayyohlik zonasida bo‘lib o‘tadigan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvida ishtirok etadi.
Turkmaniston Prezidenti raisligida o‘tadigan tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon ham qatnashadi.
Davlat rahbarlari 2019-yil noyabr oyida Toshkent shahrida o‘tgan Maslahat uchrashuvida erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi natijalarini ko‘rib chiqadilar.
Kun tartibiga mintaqada barqaror va izchil taraqqiyotni ta’minlash, savdoni rivojlantirish, energetika sohasida sheriklik uchun qulay sharoitlar yaratish, transport-kommunikatsiya sohasida hamkorlikni kengaytirish, pandemiyaga qarshi kurashish borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish va boshqa masalalar ham kiritilgan.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqida do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik, o‘zaro ishonch va ko‘mak munosabatlarini  yanada mustahkamlashga qaratilgan qator tashabbuslarni ilgari surishi, uzoq muddatli umumiy manfaatlarga asoslangan mintaqaviy hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlarini bayon qilishi kutilmoqda.
Sammit yakunida muhim ko‘p tomonlama hujjatlar, shu jumladan davlat rahbarlarining Qo‘shma bayonoti qabul qilinadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazishi ham rejalashtirilgan.
Maslahat uchrashuvining dasturi doirasida Markaziy Osiyo yetakchi ayollari muloqoti va mintaqa Iqtisodiy forumi, milliy mahsulotlar ko‘rgazmasi, milliy taomlar festivali hamda san’at ustalarining tantanali konserti o‘tkazilishi mo‘ljallangan.
Ta’kidlash joiz, maslahat uchrashuvlarini o‘tkazish tashabbusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2017-yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh assambleyasining 72-sessiyasida ilgari surilgan edi.
Davlat rahbarlarining birinchi sammiti 2018-yil mart oyida Qozog‘istonning poytaxti Nur-Sultonda, ikkinchisi esa 2019-yil noyabr oyida Toshkent shahrida o‘tdi.

The Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, will attend the Consultative Meeting of the Heads of the Central Asian States, which will be held in Turkmenistan’s Avaza National Tourist Zone, on August 5-6 this year.
The event, which will be held under the chairmanship of the President of Turkmenistan, will also be attended by the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov and President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The Heads of state will consider the results of the implementation of the agreements of the Consultative Meeting held in Tashkent in November 2019.
The agenda also includes issues of stable and sustainable development in the region, increasing trade, creating favorable conditions for partnership in the energy sector, enhancing cooperation in transport-communications, consolidating efforts to combat the pandemic and others.
In his speech, the Leader of Uzbekistan is expected to forward several initiatives aimed at further strengthening friendship and good-neighborliness, mutual trust and support, and identify new promising areas of regional interaction based on common long-term interests.
Following the summit, important multilateral documents will be adopted, including a Joint Statement of the Heads of state.
The President of Uzbekistan will hold bilateral meetings with the heads of Central Asian states.
It is planned to hold a meeting of the Dialogue of Women Leaders, Economic Forum of Central Asia, an exhibition of national goods, a festival of national cuisines, as well as a solemn concert of art masters of the region’s countries.
It should be noted that the initiative to hold consultative meetings was forwarded by the President of the Republic of Uzbekistan in 2017 during his participation in the 72nd Session of the United Nations General Assembly.
The first summit of the Heads of state was held in March 2018 in Kazakhstan’s Nur-Sultan, and the second – in November 2019 in Tashkent.