Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan xalq bilan samimiy va ochiq muloqot o‘rnatish, odamlarni o‘ylantirayotgan masalalarga o‘z vaqtida yechim topish, jamiyat hayotining barcha jabhalarida kechayotgan islohotlarni sifat va mazmun jihatdan yangi bosqichga ko‘tarish, yurtdoshlarimizning tinch va osoyishta, to‘kin va farovon hayot darajasini yangi mazmun bilan boyitish, yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish borasida olib borilayotgan ezgu ishlar matbuot xodimlari zimmasiga ham yangi-yangi vazifalarni qo‘ymoqda.
Prezidentimiz tashabbusi bilan ishlab chiqilgan 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi davlat va jamiyatning har tomonlama va jadal rivojlanishi uchun keng sharoitlar yaratish, mamlakatimizni modernizatsiyalashning yangi istiqbollarini belgilab berdi.
Mazkur hujjatda belgilangan vazifalar asosida jamiyatda ommaviy axborot vositalarining rolini kuchaytirish, jurnalistlar faoliyatini himoya qilish, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligini ta’minlash, jismoniy va yuridik shaxslarning huquq va erkinliklari hamda qonuniy manfaatlariga oid axborotni taqdim qilishning zamonaviy shakllari joriy etilmoqda.
Media sohaga ko‘rsatilayotgan e’tibor natijasida barcha turdagi ommaviy axborot vositalarida tayyorlanayotgan materiallardagi o‘ziga xos ijodiy, tanqidiy-tahliliy yondashuv, media mahsulotlar sifatini tobora yaxshilashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Matbuot va ommaviy axborot vositalariga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, soha xodimlarini qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish, ularning kasb salohiyatini yuksaltirish, xalqimizni tezkor, xolis va haqqoniy axborotlar bilan ta’minlash yuzasidan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlarining matbuot xizmatlari bilan ommaviy axborot vositalari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha keng qamrovli loyihalar hayotga joriy etilmoqda.

День работников печати и средств массовой информации
Осуществляемые под руководством главы нашего государства Шавката Мирзиёева широкомасштабные реформы во всех сферах жизни общества требуют от работников средств массовой информации быть еще более активными, оперативными и инициативными, освещать происходящие в нашей стране процессы на основе глубокого анализа.
Проводимая Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым благородная работа по установлению искреннего и открытого диалога с народом, своевременному решению волнующих людей вопросов, выведению осуществляемых во всех сферах жизни общества реформ на качественно новый уровень, повышению духовности молодежи ставит перед работниками печати новые задачи.
Разработанная по инициативе главы нашего государства Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах определила новые перспективы для всестороннего и ускоренного развития государства и общества, модернизации страны.
На основе определенных в этом документе задач осуществляются меры по усилению роли СМИ в жизни общества, защите профессиональной деятельности журналистов, обеспечению открытости деятельности органов государственной власти и управления, внедряются современные формы предоставления информации, касающейся прав и свобод, законных интересов граждан.
Особое внимание уделяется подготовке журналистских материалов на основе критического анализа, дальнейшему улучшению качества медиа-продукции. Проводится системная работа по внедрению современных технологий в работу средств массовой информации, поддержке и стимулированию, повышению профессионального мастерства их работников, распространению объективной и достоверной информации. Реализуются широкомасштабные проекты по дальнейшему укреплению взаимодействия между пресс-службами министерств, ведомств, общественных организаций и средствами массовой информации.