O‘zbekiston Prezidenti Turkiy kengashning norasmiy sammitida ishtirok etadi
Qozog‘iston tashabbusi bilan chaqirilayotgan bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvda Turkiy kengash doirasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni yanada kengaytirish va mustahkamlash masalalarini muhokama qilish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida birlashmaga a’zo mamlakatlarning savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalardagi o‘zaro manfaatli hamkorligini kengaytirishga doir tashabbuslarni ilgari surishi kutilmoqda.
2009-yil 3-oktabr kuni tashkil etilgan kengashga O‘zbekiston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkiya a’zo. Bundan tashqari, Vengriya Turkiy kengash ishida kuzatuvchi mamlakat sifatida ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi bu kengashga 2019-yilda qo‘shilgan. O‘sha yili 15-oktabrda Bokuda bo‘lib o‘tgan sammitda mamlakatimiz ilk bor to‘la huquqli a’zo sifatida ishtirok etgan.
Turkiy tilliy mamlakatlar o‘rtasidagi aloqalar va ishonchni mustahkamlash, savdo, iqtisodiyot, transport, energetika, turizm va madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlikni rivojlantirish, mintaqada tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish tashkilotning asosiy maqsadlari hisoblanadi.
Turkiy kengashning oliy organi – Davlat rahbarlarining kengashi. Doimiy faoliyat yurituvchi ijro organi – Istanbul shahrida joylashgan Kotibiyat.
Bundan tashqari, TTDHK shafeligida Xalqaro turkiy madaniyat tashkiloti (TURKSOY), Turkiy tilli davlatlar Parlament assambleyasi (TurkPA) va Turkiy madaniyat va meros fondi, Xalqaro Turkiy akademiya va Ishbilarmonlar kengashi faoliyat yuritmoqda.

President of Uzbekistan to attend the Informal Summit of the Turkic Council
On March 31, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will attend the Informal Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (Turkic Council), via videoconference.
During the upcoming summit, convened at the initiative of the Kazakh side, it is planned to discuss issues of further enhancing and strengthening multifaceted relations within the framework of the Turkic Council.
It is expected that the President of Uzbekistan in his speech will outline initiatives to build up mutually beneficial cooperation between the states of the Council in trade, economic, investment, transport, communication, cultural and humanitarian spheres.
The member states of the Council, established on 3 October 2009, are Uzbekistan, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkey. Besides, Hungary participates in the work of the Turkic Council as an observer state.
The Republic of Uzbekistan became a full member in 2019 and for the first time in this status took part in the Baku Summit of the organization, on 15 October of the same year.
The main goals of the organization are to strengthen trust and ties between the Turkic Speaking States, develop cooperation in trade, economy, transport, energy, tourism, cultural and humanitarian spheres, coordinate efforts to ensure peace and security in the region.
The supreme body of the Turkic Council is the Council of Heads of State. The permanent executive body is the Secretariat, which is located in the city of Istanbul.
The International Organization of Turkic Culture (TURKSOY), the Parliamentary Assembly of Turkic Speaking Countries (TURKPA) and the Turkic Culture and Heritage Foundation, the International Turkic Academy and the Business Council are operating under the auspices of the Turkic Council.