AQSh Davlat kotibining O‘zbekistonga tashrifi
2020-yilning 2-3-fevral kunlari AQSh Davlat kotibi Maykl Pompeo O‘zbekistonda rasmiy tashrif bilan bo‘ladi.
AQSh Davlat departamenti delegatsiyasi O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan qabul qilinishi kutilmoqda.
O‘zbekiston TIVda ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazish ko‘zda tutilgan. Tashqi siyosat idoralari rahbarlari 2018-yil may oyida Vashington shahrida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi O‘zbekiston-AQSh sammiti doirasida erishilgan kelishuvlar bajarilishining borishini muhokama qiladilar, dolzarb xalqaro kun tartibi yuzasidan fikr almashadilar.

U.S. Secretary of State to visit Uzbekistan
On February 2-3, 2020, U.S. Secretary of State Michael Pompeo will pay an official visit to Uzbekistan, MFA reports.
The delegation of the U.S. Department of State is expected to be received by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan will hold bilateral negotiations. Heads of foreign affairs agencies will discuss the implementation of the agreements within the framework of Uzbekistan – American summit in May 2018 in Washington, and exchange views on the current international agenda.
The U.S. Secretary of State will take part in the ministerial meeting in “Central Asia – USA” (“C5 + 1”) format, in Tashkent.