Oʻzbekiston Hukumati delegatsiyasining Brusselga tashrifi
2019-yilning 1-3-aprel kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari Tanzila Norboyeva, Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Sherzod Kudbiyev hamda “Oʻztoʻqimachiliksanoat”, “Oʻzbekiston ipagi” uyushmalari va Kasaba uyushmalari Fedratsiyasi rahbarlaridan iborat Hukumat delegatsiyasi amaliy tashrif bilan Yevropa Ittifoqi poytaxtida boʻladi.
Oʻzbekistonning Yevropa Ittifoqidagi missiyasi maʼlumotlariga koʻra majburiy mehnatga barham berish masalalariga masʼul mamlakatimiz Hukumati vakillari Brussel shahrida “Oʻzbekiston paxta terimida bolalar mehnati va majburiy mehnatga qanday barham bermoqda” mavzusidagi munozara forumida ishtirok etadi. Mazkur tadbir Xalqaro mehnat tashkiloti, Jahon banki, Oʻzbekiston, Amerika Qoʻshma Shtatlari va Shveysariya Elchixonalari tomonidan tashkillashtirilmoqda. Forum ishida Yevropa komissiyasi, xalqaro nohukumat tashkilotlar vakillari, mehnat va huquqni himoya qilish masalalari bilan shugʻullanuvchi nohukumat tashkilotlar, paxta ishlab chiqarishda bolalar mehnati va majburiy mehnatga qarshi boʻlgan kompaniyalar ishtirok etadi.
Tashrif dasturidan Yevropa Ittifoqi, Belgiya Qirolligi, huquqni himoya qiluvchi tashkilotlar, Yevropaning yirik ishlab chiqaruvchilari, riteylorlari va kasaba uyushlamalari birlashmalari hamda yetakchi Yevropa brendlari vakillari bilan uchrashuvlar oʻrin olgan.
Hukumat delegatsiyasi Kasaba uyushmalari xalqaro konfederatsiyasi bosh kotibi Sharan Barrou, “Human Rights Watch” xalqaro nohukumat tashkiloti va boshqa xalqaro institutlar vakillari bilan ham muzokaralar olib boradi.

Визит в Брюссель Правительственной делегации Узбекистана
1-3 апреля 2019 года столицу Европейского союза посетит с рабочим визитом Правительственная делегация Республики Узбекистан, в составе которой заместитель Премьер-министра Танзила Нарбоева и министр занятости и трудовых отношений Шерзод Кудбиев, а также руководители ассоциаций «Узтекстильпром» и «Узбекистон ипаги», Федерации профсоюзов.
По информации Миссии Узбекистана при ЕС, представители Правительства нашей страны, ответственные за вопросы искоренения принудительного труда, примут участие в г.Брюсселе в работе дискуссионного форума на тему «Как Узбекистан искореняет детский и принудительный труд при сборе хлопка», организуемого совестно с Международной организацией труда, Всемирным банком, посольствами Узбекистана, Соединенных Штатов и Швейцарии. В работе форума примут участие представители Европейской комиссии, международных неправительственных организаций, а также трудовые и правозащитные НПО, деловые и инвестиционные компании, выступающие за искоренение детского и принудительного труда при производстве хлопка.
В программе визита встречи с представителями руководства Европейского союза, Королевства Бельгии, правозащитных организаций, крупнейших европейских объединений производителей, ритейлоров и профсоюзных организаций, а также ведущих европейских брендов.
Правительственная делегация также проведет переговоры с генеральным секретарем Международной конфедерации профсоюзов Шаран Барроу, представителями международной НПО «Human Rights Watch» и других международных институтов.