Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Germaniya Federativ Respublikasiga rasmiy tashrifi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 20-22-yanvar kunlari rasmiy tashrif bilan Germaniya Federativ Respublikasida boʻladi.
Germaniya poytaxti Berlin shahrida Federal Prezident Frank-Valter Shtaynmayer, Federal kansler Angela Merkel va Bundestag Raisi Volfgang Shoyble bilan muzokaralar oʻtkaziladi.
Kun tartibidan siyosiy muloqotni yanada mustahkamlash, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va moliyaviy hamkorlikni rivojlantirish, qoʻshma dastur va loyihalarni amalga oshirish, madaniy-gumanitar, fan-taʼlim va turizm sohalaridagi aloqalarni faollashtirish kabi masalalar oʻrin olgan.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashiladi.
Myunxen shahrida Oʻzbekiston Prezidentining Bavariya Bosh vaziri Markus Zyoder, shuningdek, Germaniyaning yetakchi ishbilarmon va moliyaviy doiralari vakillari bilan uchrashuvlar oʻtkazishi rejalashtirilgan.

On the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the Federal Republic of Germany
2019-01-20
On January 20-22, 2019, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay an official visit to the Federal Republic of Germany.
Negotiations will be held with the Federal President of the Federative Republic of Germany Frank-Walter Steinmeier, Federal Chancellor of the Federative Republic of Germany Angela Merkel and with Bundestag President Wolfgang Schäuble, in Berlin, Germany.
The agenda includes issues of further deepening the political dialogue, expanding trade-economic, investment and financial cooperation, implementation of joint programs and projects, enhancing cultural-humanitarian, scientific-educational and tourist exchanges.
Views will be exchanged on current issues of international and regional politics.
The President of Uzbekistan will meet with the Minister President of Bavaria Markus Söder, as well as representatives of leading German business and financial circles in the city of Munich.
During the visit, it is planned to sign bilateral documents on cooperation in the spheres of economy, finance, innovations and investments, science, technology, education and culture.