Xalqaro miqyosda eʼtiborga sazovor biznes tadbir – sakkizinchi Markaziy Osiyo savdo forumi birinchi bor Oʻzbekistonda oʻtkaziladi. AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi bilan hamkorlikda tashkil qilinayotgan ushbu tadbir 2018 yil 17-18 oktyabr kunlari Toshkent shahrida boʻlib oʻtadi.
Markaziy Osiyo savdo forumi (MOSF) Markaziy Osiyo mamlakatlari ishbilarmon doiralari vakillari, xalqaro tashkilotlar, mintaqa va jahonning taniqli siyosiy va jamoat arboblari ishtirokidagi yillik tadbirdir. Bu yilgi forumda 1000 dan ziyod delegat ishtirok etishi kutilmoqda.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning 2018 yil may oyida AQSHga rasmiy tashrifi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi va AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi oʻrtasida Toshkentda boʻlib oʻtadigan Markaziy Osiyo savdo forumini tashkillashtirish toʻgʻrisidagi memorandum imzolangan.
Markaziy Osiyo savdo forumi misli koʻrilmagan platforma boʻlib, biznes jamiyatiga istiqbolda 70 milliondan oshiq mijozi mavjud Markaziy Osiyoning rivojlanayotgan bozorlaridagi yangi imkoniyatlar bilan tanishishga imkon beradi. Osiyo, AQSH, Yevropa va Yaqin Sharqdan korxonalar rahbarlari, davlat arboblari va mutaxassislar oʻz gʻoyalarini almashish, shartnomalar tuzish va kelajakdagi hamkorlik uchun yangi sherikchilik yaratishda ushbu forumning oʻrni muhim.
Bu yil “Savdo va investitsiyalarni rivojlantirishda yangi istiqbollar” deb nomlangan forum Markaziy Osiyoning, ayniqsa Oʻzbekistonning mintaqaviy va xalqaro savdo uchun ochilib borayotganini aks ettirmoqda. Oʻzbekistonda iqtisodiy oʻsish surʼatini tezlashtirish uchun valyuta liberalizatsiyasidan biznes sohasidagi islohotlargacha boʻlgan qator choralar koʻrilmoqda. Forum bilan bir paytda savdo koʻrgazmasi ham boʻlib, unda butun mintaqadagi turli tarmoqlar, shu jumladan, transport, turizm, axborot texnologiyalari, asbob – uskuna ishlab chiqarish, meva-sabzavot yetishtirish va qayta ishlash va h.k. korxonalar ishtirok etadi.
Roʻyxatdan oʻtish va Markaziy Osiyo savdo forumi haqida qoʻshimcha maʼlumot olish uchun quyidagi vebsaytga kiring: www.catradeforum.org.
Tashkilotchilar ushbu koʻrgazmada ishtirok etishga qiziqqan shaxslarni taklif qilishadi. Batafsil maʼlumot bu havola orqali mavjud.

The Eighth Annual Central Asia Trade Forum in Tashkent
Flagship international business event, the Eighth Annual Central Asia Trade Forum, will be hold for the first time in Uzbekistan. The event, organized by the U.S. Agency for international Development (USAID) and co-hosted by the Ministry for Foreign Trade of the Government of Uzbekistan, will be held on October 17-18, 2018 in Tashkent.
The Central Asian Trade Forum (CATF) is an annual event attracted by representatives of the business circles of Central Asian countries, international organizations, prominent political and public figures of the region and the world. This year over 1000 delegates are expected to attend the forum.
The memorandum of understanding between the Ministry of Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan and the US Agency for International Development on holding the Central Asian Trade Forum in Tashkent was signed during the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan S. Mirziyoyev to the United States in May 2018.
The Central Asia Trade Forum (CATF) provides a unique platform for businesses to explore new opportunities to reach the more than 70 million potential customers in Central Asia’s emerging markets. Business executives, leaders and industry experts from Asia, the United States, Europe and the Middle East have been using the forum as platform to share ideas, strike deals and forge new partnerships for future cooperation.
This year’s forum theme, New Horizons in Trade and Investment, reflects Central Asia’s increasing openness to regional and international trade, particularly in Uzbekistan, which has embraced a series of measures, from currency liberalization to reforms in the business sector, to transform the country’. A concurrent trade exhibition will showcase businesses from a variety of sectors across the region, including transportation, tourism, information technology, equipment manufacturing and horticultural production and processing, among others.
To register for and learn more about the Central Asia Trade Forum 2018, please visit: www.catradeforum.org.
The organizers invite interested stakeholders to take part in this exhibition. Detailed information is available at this link.