Oʻzbekiston Prezidentining Hindistonga davlat tashrifi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Hindiston Respublikasi Prezidenti Ram Nath Kovindning taklifiga binoan 2018-yil 30-sentyabr – 1-oktyabr kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda boʻladi.
Prezident Ram Nath Kovind, Bosh vazir Narendra Modi va Hindistonning boshqa rahbarlari bilan uchrashuv va muzokaralarda davlatlararo hamkorlikni yanada kengaytirishning aniq yoʻllarini koʻrib chiqish, mintaqaviy va xalqaro siyosatning muhim masalalari yuzasidan fikr almashish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz Nyu-Deli shahrida savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalaridagi ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirishning amaliy jihatlarini, jumladan, Oʻzbekiston –Hindiston ishbilarmonlar kengashini taʼsis etish taklifini muhokama qilish uchun Hindistonning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv oʻtkazadi.
Shuningdek, Oʻzbekiston delegatsiyasi tashrif doirasida Hindistonning qadimgi poytaxti, jahonga mashhur meʼmoriy obida – muhtasham Toj Mahal joylashgan Agra shahriga tashrif buyuradi.
Tashrif yakunida Oʻzbekiston Prezidenti va Hindiston Bosh vazirining qoʻshma bayonoti qabul qilinishi, Oʻzbekiston – Hindiston munosabatlarini sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarish uchun huquqiy asoslarni mustahkamlash va kengaytirishga qaratilgan salmoqli hukumatlararo va idoralararo kelishuvlar, mamlakatlarimiz hududlari va muassasalari oʻrtasida hujjatlar imzolanishi koʻzda tutilgan.

The state visit of the President of Uzbekistan to India
On September 30 – October 1, 2018, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the President of the Republic of India Ram Nath Kovind, will pay a state visit to India.
At the meetings and negotiations with President Ram Nath Kovind, the Prime Minister Narendra Modi and other leaders of India, it is planned to consider concrete ways of further deepening interstate cooperation, exchange views on key issues of the international and regional agenda.
The President of Uzbekistan will meet with heads of leading Indian companies in the city of New Delhi to discuss practical aspects of developing bilateral relations in trade-economic and investment fields, including proposals for establishment of Uzbekistan – India Business Council.
Within the framework of the visit, the delegation of Uzbekistan will also visit the ancient capital of India – the city of Agra, one of the universally recognized sights of which is the majestic Taj Mahal mausoleum.
Following the visit, it is planned to adopt a Joint Statement by the President of Uzbekistan and the Prime Minister of India, to sign intergovernmental and interdepartmental agreements, documents between the regions and institutions of the two countries that strengthen and develop the legal framework for bringing Uzbekistan – India relations to a qualitatively new level.