Tojikiston Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon 2018 yil 17-18 avgust kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Davlat rahbarlari muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi O‘zbekiston – Tojikiston muloqotining davomi sifatida O‘zbekiston Prezidentining 2018 yil 9-10 mart kunlari Tojikistonga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar ijrosining borishini muhokama qilib, hamkorlikni yanada rivojlantirishning, unga uzoq muddatli va keng ko‘lamli tus berishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oladilar.
O‘zbekiston va Tojikiston rahbarlari, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashadilar.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining Qo‘shma bayonotini qabul qilish, Strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnomani, turli sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish, o‘zbek va tojik xalqlari o‘rtasidagi an’anaviy qardoshlik aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan salmoqli davlatlararo, hukumatlararo va idoralararo hujjatlar to‘plamini imzolash rejalashtirilmoqda.
Tojikiston Prezidentining O‘zbekistonga tashrifi dasturidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikeri Nurdinjon Ismoilov, Bosh vazir Abdulla Aripov bilan uchrashuvlar o‘tkazish, Samarqand shahrini ziyorat qilish ham joy olgan.

О государственном визите в Узбекистан Президента Таджикистана
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 17-18 августа 2018 года Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон посетит нашу страну с государственным визитом.
В продолжение регулярного узбекско-таджикского диалога на высшем уровне главы государств всесторонне обсудят ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках государственного визита Президента Узбекистана в Таджикистан 9-10 марта 2018 года, определят приоритетные направления дальнейшего развития сотрудничества, придания ему долгосрочного и многопланового характера.
Лидеры Узбекистана и Таджикистана также обменяются мнениями по вопросам актуальной международной и региональной политики.
По итогам переговоров планируется принятие Совместного заявления глав государств, подписание Договора о стратегическом партнерстве, весомого пакета межгосударственных, межправительственных, межведомственных документов, направленных на наращивание взаимодействия между нашими странами в различных сферах, укрепление традиционных братских связей между узбекским и таджикским народами.
В программу визита Президента Таджикистана в Узбекистан включены также встречи со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурдинжоном Исмоиловым, Премьер-министром Абдуллой Ариповым, посещение города Самарканда.