Joriy yilning 12 iyul sanasida poytaxtimizda BMT Bosh Assambleyasining “Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash” rezolyutsiyasiga bag‘ishlangan tadbir o‘tkaziladi.
Ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti va Davlat boshqaruv akademiyasi ko‘magida tashkil etilmoqda.
Tashkilotchilar bergan ma’lumotga ko‘ra, davra suhbati shaklidagi tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senati, tegishli vazirliklar, “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati, Fanlar Akademiyasi vakillari, xalqaro tashkilotlar, xorijiy davlatlarning mamlakatimizdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etishi kutilmoqda.
Ta’kidlanishicha, tadbirdan ko‘zlangan maqsad BMT BA maxsus rezolyutsiyasi mohiyati va ahamiyatini muhokama etish, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash istiqbollarini belgilab olishdan iborat.
Eslatib o‘tamiz, 2018 yilning 22 iyun kuni BMT Bosh Assambleyasining yalpi majlisida “Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash” rezolyutsiyasi qabul qilindi. BMTga a’zo barcha davlatlar bir ovozdan qo‘llab-quvvatlagan ushbu hujjat davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017 yil sentyabr oyida Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida ilgari surilgan tashabbusning amaliy ijrosi hisoblanadi.
Rezolyutsiyada Markaziy Osiyoda xavfsizlikni mustahkamlash, suv va energiya manbalaridan unumli va kompleks foydalanish, Orol dengizi qurishi bilan bog‘liq ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy asoratlarni yumshatish, mintaqada zamonaviy transport va tranzit tizimini tashkil etish, ma’rifat, fan, texnologiyalar, innovatsiyalar, turizm, madaniyat, san’at va sport sohalaridagi aloqalarni chuqurlashtirish yo‘nalishlarida ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish muhimligi qayd etilgan.

Специальная резолюция ООН будет обсуждена в Ташкенте
12 июля текущего года в Ташкенте пройдет «круглый стол», посвященный обсуждению резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе».
Мероприятие будет организовано Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан с помощью Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан.
По сведениям организаторов, в работе «круглого стола» примут участие представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, соответствующих министерств, АО «Узбекистон темир йуллари», Академии наук, международных организаций, главы дипломатических миссий иностранных государств в Ташкенте.
Отмечалось, что целью мероприятия является обсуждение сути и значения резолюции ГА ООН в развитии центральноазиатского региона, а также определение перспектив укрепления регионального и международного сотрудничества в вопросах обеспечения мира, стабильности и устойчивого развития в Центральной Азии.
Напоминаем, что 22 июня 2018 года на пленарном заседании Генеральной Ассамблеи ООН была принята резолюция «Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе». Этот документ, единогласно поддержанный всеми государствами-членами ООН является практическим воплощением инициативы, выдвинутой главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, состоявшейся в Нью-Йорке в сентябре 2017 года.
В Резолюции отмечается важное значение укрепления безопасности в Центральной Азии, эффективного и комплексного использования питьевой воды, смягчения экологических и социально-экономических последствий, связанных с высыханием Аральского моря, организации в регионе современной транспортной системы и транзита, развитие двухстороннего и регионального сотрудничества в направлениях образования, науки, технологий, инноваций, туризма, культуры, искусства и спорта.