O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n beshinchi yalpi majlisi
2018 yil 22 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisni Oliy Majlis Senati Raisi N.Yo‘ldoshev olib bordi.
Kengash O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n beshinchi yalpi majlisini joriy yilning 28 iyun kuni Toshkent shahrida chaqirish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Senatning yalpi majlisi kun tartibiga O‘zbekiston Respublikasining bir qator qonunlari hamda mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarning samaradorligini tubdan oshirishga, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturini izchil ijro etishga, xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan masalalar kiritilmoqda. “O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi to‘g‘risida”gi (yangi tahrir), “Mediatsiya to‘g‘risida”gi, “Ekstremizmga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi, “O‘simliklar karantini to‘g‘risida”gi (yangi tahrir), “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunlari shular jumlasidandir.
Bundan tashqari, yalpi majlisda senatorlar xalqaro shartnomalarni ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi O‘zbekiston Respublikasining bir qator qonunlarini ham ko‘rib chiqadilar, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining 2017 yildagi faoliyati, O‘zbekiston Respublikasi prokuratura organlarining 2017 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotlarni, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining faoliyati, ichki ishlar organlarining jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini olish sohasidagi faoliyati haqidagi axborotni eshitadilar. Yalpi majlisda Andijon viloyati hokimining hududlarni rivojlantirish hamda xalq deputatlari mahalliy Kengashlari faoliyati haqidagi hisoboti ham eshitiladi.
Senat a’zolari safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmatga oid qonun hujjatlarining ijro etilishi hamda yoshlarning chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarligi holati yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziriga parlament so‘rovlari yuborish bilan bog‘liq masalalarni muhokama qiladilar.
Yalpi majlisda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining vakolatiga taalluqli boshqa masalalar ham ko‘rib chiqiladi.
Oliy Majlis Senati qo‘mitalari va devonining o‘n beshinchi yalpi majlisga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir ishlarini muvofiqlashtirish uchun Kengash tomonidan ishchi guruh tuzildi.

Пятнадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
Кенгаш принял постановление о созыве пятнадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 28 июня текущего года в городе Ташкенте.
В повестку дня пленарного заседания Сената вносится ряд законов Республики Узбекистан и вопросов, направленных на коренное повышение эффективности осуществляемых преобразований, последовательное исполнение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий», укрепление международного сотрудничества. К их числу относятся законы Республики Узбекистан «О Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан» (новая редакция), «О медиации», «О противодействии экстремизму», «О карантине растений» (новая редакция), «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Кроме того, на пленарном заседании сенаторы рассмотрят ряд законов Республики Узбекистан о ратификации международных договоров, заслушают отчеты о деятельности Счетной палаты Республики Узбекистан в 2017 году, о деятельности органов прокуратуры Республики Узбекистан в 2017 году, информацию о деятельности Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, о деятельности органов внутренних дел в сфере борьбы с преступностью и профилактики правонарушений. На пленарном заседании также будет заслушан отчет хокима Андижанской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
Члены Сената обсудят вопросы, связанные с направлением парламентских запросов Премьер-министру Республики Узбекистан относительно исполнения законодательства о службе в мобилизационном призывном резерве и состояния первичной допризывной подготовки молодежи.
На пленарном заседании будут рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Для осуществления координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению пятнадцатого пленарного заседания Кенгашем создана рабочая группа.