Toshkent shahrida 2017-yil 23-24-noyabr kunlari Davlatlararo suv xo‘jaligini muvofiqlashtirish komissiyasi tashkil etilganining 25 yilligi munosabati bilan “Markaziy Osiyo davlatlarining suv bo‘yicha hamkorligiga 25 yil: erishilgan tajriba, istiqboldagi vazifalar” mavzuida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tadi.
Tashkiliy qo‘mita ma’lumotiga ko‘ra, konferensiya ishida Markaziy Osiyo mamlakatlari suv xo‘jaligi tashkilotlari, Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi, qator xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari vakillari, olimlar, ekspertlar qatnashishi kutilmoqda.
Ta’kidlash joizki, Davlatlararo suv xo‘jaligini muvofiqlashtirish komissiyasi (DSXMK) Markaziy Osiyoda suv resurslarini birgalikda boshqarish va sohani rivojlantirish borasidagi muhim vazifalarni amalga oshiruvchi organdir. Shu jihatdan, mazkur komissiya xalqaro hamjamiyat tomonidan Markaziy Osiyoda transchegaraviy suv resurslarini boshqarishning o‘ziga xos mexanizmi sifatida e’tirof etilgan.
1992-yil 18-fevral kuni Olmaota shahrida O‘zbekiston, Tojikiston, Turkmaniston, Qirg‘iziston va Qozog‘iston suv xo‘jaligi vazirlari Davlatlararo suv resurslaridan foydalanish va ularni muhofaza qilishni birgalikda boshqarish sohasida hamkorlik qilish to‘g‘risida bitimni imzolagan. Ushbu hujjatga muvofiq Davlatlararo suv xo‘jaligini muvofiqlashtirish komissiyasi tashkil etilgan. Bitim 1993-yil 26-mart kuni Qizilo‘rda shahrida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari tomonidan tasdiqlangan.
O‘zbekiston Davlatlararo suv xo‘jaligini muvofiqlashtirish komissiyasida faol ishtirok etib kelmoqda. Komissiyaning Toshkentda o‘tkaziladigan navbatdagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi Markaziy Osiyoda suv masalalari bo‘yicha davlatlararo hamkorlikni yanada mustahkamlash, transchegaraviy suv resurslaridan oqilona va samarali foydalanishda tashkilotning o‘rni va rolini kengaytirish, mintaqaning suv resurslaridan foydalanish va uni muhofaza qilish sohasidagi Markaziy Osiyo mamlakatlarining o‘zaro aloqalari bo‘yicha kelgusidagi vazifalarini belgilash imkonini beradi. Shuningdek, Orolbo‘yi hududida suv xo‘jaligi sohasidagi hamda ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga yo‘naltirilgan mintaqaviy va milliy loyihalarni amalga oshirishga xalqaro moliya institutlari va donor tashkilotlarning resurslarini jalb qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Konferensiya doirasida turli tadbir va uchrashuvlar, suv resurslaridan barqaror foydalanishda ilg‘or tajribalar, ilm-fan yutuqlari, innovatsion ishlanmalar, zamonaviy texnika va texnologiyalarni namoyish etish imkonini beradigan “Suv xo‘jaligi va suv xo‘jaligidagi texnologiyalar – WATER – 2017” Markaziy Osiyo xalqaro ko‘rgazmasini o‘tkazish rejalashtirilgan.

Международная научно-практическая конференция "25 лет водному сотрудничеству государств Центральной Азии: опыт пройденного, задачи будущего"
2017-11-23
23-24 ноября 2017 года в Ташкенте в честь 25-летия со дня основания Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии пройдет международная научно-практическая конференция на тему "25 лет водному сотрудничеству государств Центральной Азии: опыт пройденного, задачи будущего".
По сведениям организационного комитета, в работе конференции ожидается участие представителей водохозяйственных организаций стран Центральной Азии, Международного фонда спасения Арала, международных организаций и финансовых институтов, ученых, экспертов.
Следует отметить, что Межгосударственная координационная водохозяйственная комиссия (МКВК) является органом, осуществляющим важные функции по совместному управлению и развитию водных ресурсов в Центральной Азии. С этой точки зрения данная комиссия признана международным сообществом в качестве своеобразного механизма по управлению трансграничными водными ресурсами в регионе.
18 февраля 1992 года в городе Алматы министры водного хозяйства Узбекистана, Таджикистана, Туркменистана, Кыргызстана и Казахстана подписали соглашение о сотрудничестве в области использования, совместного управления и охраны межгосударственных водных ресурсов. В соответствии с данным документом была создана Межгосударственная координационная водохозяйственная комиссия. Соглашение было утверждено 26 марта 1993 года главами государств Центральной Азии в городе Кызылорда.
Узбeкистан принимает активное участие в деятельности Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии. Проведение Центральноазиатской международной научно-практической конференции в Ташкенте позволит поддержать межгосударственное сотрудничество по водным вопросам в Центральной Азии. Конференция даст импульс дальнейшему продвижению трансграничного водного сотрудничества и укреплению деятельности МКВК, определению ее будущих задач по взаимодействию стран Центральной Азии в области рационального использования и охраны водных ресурсов региона. Она также позволит привлечь внимание и ресурсы международных финансовых институтов и донорских организаций для реализации региональных и национальных проектов в сфере водного хозяйства и улучшения экологической и социально-экономической стабильности в регионе Приаралья.
В рамках конференции планируется проведение Центрально-азиатской международной выставки «Водные технологии и водное хозяйство – WATER-2017», что даст возможность продемонстрировать передовые знания, наилучшие практики и достижения науки в области использования водных ресурсов и внедрения инновационных способов, методов, техники и технологии устойчивого управления водными ресурсами.