Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi
2017-yilning 9-noyabr kuni O‘zbekistonga Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili Frederika Mogerini boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyuradi. Delegatsiya tarkibiga Xalqaro hamkorlik va taraqqiyot bo‘yicha Yevropa komissari Neven Mimitsa va boshqa rasmiy shaxslar kiradi.
Yevropa Ittifoqining yuqori mansabdor vakillarini O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev qabul qilishi rejalashtirilgan.
Tashrif dasturiga ko‘ra YI delegatsiyasi Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” mintaqalararo vazirlar uchrashuvida va “Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik” mavzuidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etadi.

Визит в Узбекистан делегации Евросоюза
9 ноября 2017 года в Узбекистан с визитом прибывает делегация Европейского союза во главе с Верховным представителем по иностранным делам и политике безопасности Фредерикой Могерини. В состав делегации входят Комиссар ЕС по международному сотрудничеству и развитию Невен Мимица и другие официальные лица.
Планируется, что высокопоставленные представители Евросоюза будут приняты Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым.
В программе пребывания делегации ЕС участие в г.Самарканде в межрегиональной министерской встрече «Европейский союз – Центральная Азия» и международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания».