O‘zbekiston Prezidentining Amerika Qo‘shma Shtatlariga tashrifi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 18-20-sentabr kunlari Amerika Qo‘shma Shtatlariga tashrif buyuradi va BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasi umumiy muzokaralarida nutq so‘zlaydi.
O‘zbekiston Prezidenti Nyu-York shahriga tashrifi doirasida BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Xalqaro valyuta fondi taqsimlovchi direktori Kristin Lagard, Jahon banki guruhi prezidenti Jim Yon Kim hamda BMT Bosh Assambleyasiga tashrif buyurgan boshqa davlat rahbarlari bilan uchrashib, muzokaralar o‘tkazadi.
Davlatimiz rahbari, shuningdek, keng doiradagi O‘zbekiston –Amerika biznes-forumida ishtirok etadi. Biznes-forum yakunlari bo‘yicha ikki davlat yetakchi firma va kompaniyalari rahbarlari o‘rtasida savdo-iqtisodiy, moliyaviy-sarmoyaviy sohalarda ko‘plab ikki tomonlama hujjatlar imzolanishi kutilmoqda.

Визит Президента Узбекистана в США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18-20 сентября 2017 года посетит Соединенные Штаты Америки и выступит на общих дебатах на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Президент Узбекистана в рамках пребывания в городе Нью-Йорке встретится и проведет переговоры с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем, директором-распорядителем Международного валютного фонда Кристин Лагард, президентом Группы Всемирного банка Джим Ён Кимом, прибывшими на Генассамблею ООН лидерами других стран.
Глава нашего государства также примет участие в представительном узбекско-американском бизнес-форуме. Ожидается, что по его итогам руководители ведущих узбекских и американских фирм и компаний подпишут значительный пакет двусторонних документов в торгово-экономической и финансово-инвестиционной сферах.