Ramazon hayitini nishonlash to‘g‘risida
Muborak Ramazon hayitining ma’naviy hayotimizda ezgulik, shukronalik, mehr-oqibat kabi olijanob qadriyatlarni qaror toptirishdagi o‘rni va ahamiyatini inobatga olib, milliy-diniy an’analarimizni asrab-avaylash va ulug‘lash maqsadida hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ro‘za hayitini dam olish kuni deb e’lon qilish to‘g‘risida”gi 1992-yil 27-martdagi PF-368-son Farmoniga muvofiq:
1. O‘zbekiston musulmonlari idorasining 2016-yilda Ramazon hayitining birinchi kuni 6-iyul chorshanba kuniga to‘g‘ri kelishi haqida qabul qilgan qarorini e’tiborga olib, 2016-yil 6-iyul dam olish kuni deb belgilansin va mamlakatimizda bayram sifatida keng nishonlansin.
2. Respublika “Nuroniy”, “Mahalla” jamg‘armalari va boshqa mutasaddi idoralar, jamoat tashkilotlari Ramazon hayitini joylarda tartibli va yuqori darajada, xalqimizning milliy qadriyatlariga mos ravishda o‘tkazish uchun tegishli tadbirlarni amalga oshirsin.

Учитывая роль и значение священного Рамазан хайита в утверждении в духовной жизни нашего народа таких благородных качеств, как благодеяние, благодарение, доброта и милосердие, в целях сохранения и возвышения национально-духовных ценностей, а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «Об объявлении Руза хайита выходным днем» от 27 марта 1992 года №УП-368:
1. Принимая во внимание решение Управления мусульман Узбекистана о совпадении в 2016 году первого дня Рамазан хайита с 6 июля (средой), объявить 6 июля 2016 года выходным днем и широко отметить в стране как праздник.
2. Республиканским фондам «Нуроний», «Махалла» и другим соответствующим ведомствам, общественным организациям организованно и на высоком уровне, в соответствии с национальными ценностями нашего народа осуществить необходимые мероприятия в связи с проведением Рамазан хайита на местах.