XII Xalqaro o‘zbek paxta va to‘qimachilik yarmarkasi
2016-yilning 8-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining XII Xalqaro o‘zbek paxta va to‘qimachilik yarmarkasini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari tug‘risidagi Qarori qabul qilindi. Unga ko‘ra, joriy yilning 12-13-oktabr kunlari Toshkent shahrida XII Xalqaro o‘zbek paxta va to‘qimachilik yarmarkasi bo‘lib o‘tadi.
Ta’kidlash joizki, 2005-yilda Prezidentimiz tashabbusi bilan tashkil etilgan ushbu yarmarka dunyo iqtisodiy hayotidagi muhim tadbirlardan biriga aylandi. Hozirda mazkur yarmarka jahondagi ko‘plab yetakchi ishlab chiqaruvchilarni o‘ziga jalb qilmoqda. Paxta tolasi va to‘qimachilik mahsulotlarini sotish bo‘yicha bozor mexanizmlarini yanada rivojlantirish, o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilar hamda ularning xorijlik hamkorlari o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlashga ko‘maklashmoqda.
Ushbu yarmarkani tashkillashtirishda Xalqaro paxta assotsiatsiya, Paxta bo‘yicha xalqaro konsultativ qo‘mitasi, “Cotton Outlook" xalqaro agentligi va Xalqaro to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchilar federatsiyasi singari nufuzli xalqaro tashkilotlar doimiy hamkorlik qilib keladi.
Joriy yilgi yarmarka “O‘zpaxtasanoateksport” xolding kompaniyasi, “O‘zbekyengilsanoat” davlat aksiyadorlik kompaniyasi, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi tovar-homashyo birjasi, O‘zbekiston “Sifat" markazi va boshqa tegishli tuzilmalar ko‘magida tashkil etiladi.
Asosiy tadbirlar “O‘zekspomarkaz” kompaniyasining ko‘rgazmalar zalida o‘tkaziladi. Xalkaro o‘zbek paxta va tukimachilik yarmarkasidagi konferensiyalar hamda muloqotlarda jahon paxta va to‘qimachilik bozorining yetakchi vakillari tomonidan O‘zbekiston va dunyoda paxta tolasi ishlab chiqarish, savdo va investitsion hamkorlikni kengaytirish kabi ko‘plab masalalar muhokama qilinishi va o‘zaro manfaatli oldi-sotdi shartnomalari imzolanishi kutilmoqda.

XII Международная узбекская хлопковая и текстильная ярмарка
Президент Узбекистана Ислам Каримов подписал постановление «О мерах по организации и проведению XII Международной узбекской хлопковой и текстильной ярмарки». В постановлении говорится о том, что ярмарка пройдет 12-13 октября 2016 года в Ташкенте, В рамках ярмарки также пройдет международная конференция.
Важно отметить, что проводимая с 2005 года по инициативе Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова Международная узбекская хлопковая ярмарка уже завоевала заслуженную популярность в ряду значимых событий в мировой хлопковой и текстильной промышленности.
Постоянными партнерами данной ярмарки являются такие авторитетные международные организации как Международная хлопковая ассоциация, Международный консультативный комитет по хлопку, международное агентство "Cotton Outlook", Международная федерация текстильной промышленности.
В этом году ярмарка организуется при поддержке ХК "Узпахтасаноатэкспорт", АО «Узбекенгилсаноат», Министерства внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, Узбекской Республиканской товарно-сырьевой биржи, узбекского центра «Сифат» и других соответствующих структур.
Основные мероприятия пройдут на выставочных площадях Национальной выставочной компании «Узэкспоцентр», Принимая участие в ежегодной узбекской хлопковой и текстильной ярмарке, зарубежные представители международных компаний, эксперты и научные исследователи со всех стран мира обсуждают широкий спектр вопросов в хлопковой отрасли как в Узбекистане, так и во всем мире, а также имеют возможность ознакомления с качественными показателями узбекского хлопка и заключать взаимовыгодные контракты.